BABSKÉ RADY z prírody pre PEČEŇ a ŽLČNÍK
Na tejto stránke nižšie nájdete rôzne PRÍRODNÉ recepty a návody na prirodzenú podporu a regeneráciu orgánov PEČEŇ a ŽLČNÍK. Zozbierala som ich pre vás od skúsených liečiteľov a bylinkárov. A stále zbieram...
Je všeobecne známe, že akonáhle cítime PEČEŇ, to je už dosť zle. Znamená to, že je už dosť poškodená (cítime bolesť v pravom podrebrí, cítime nepohodlie po mastnom a veľmi sýtom jedle) a treba jej okamžite pomôcť. Choroby pečene bývajú chronické a na základe dobre nefungujúcej pečene sa nám následne oslabujú ďalšie orgány a vznikajú mnohé choroby, preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika a hlavne prírodná PREVENCIA, pravidelná OČISTA a REGENERÁCIA pečene a žlčníka.
Pečeň nemá rada veľkú záťaž a stresy, ani ťažké a prekombinované jedlá, pretože pečeň filtruje všetko, čo zjeme, vypijeme aj nadýchame. Pri problémoch s pečeňou je veľmi dôležité naučiť sa kontrolovať svoje myšlienky, upraviť stravu a doplniť ju kvalitnými prírodnými doplnkami výživy, cvičiť a dostatočne sa pohybovať po čerstvom vzduchu. Fantastické sú rôzne masáže, ako aj hlasové vibračné cvičenia, ktoré nájdete nižšie.
Ak je stav parenchýmu (bunkovej siete) pečene a žlčovodov mimo normu (poškodzujú ho bujóny, sladké mliečne výrobky, alkohol, patologické stavy, chemické lieky, chémia v potrave, naša nespokojnosť, posudzovanie, kritika...), zmenšuje sa filtračná a vylučovacia schopnosť pečene. Časť bilirubínu zostává v pečeni, časť v žlčovodoch, hladina bilirubínu sa v krvi zvyšuje a v žlčníku vznikajú bilirubínové kamienky. Bilirubín je odpadový produkt metabolizmu červeného krvného farbiva, produkovaného pečeňou zo zaniknutých červených krviniek – erytrocytov. Preto treba pečeň pravidelne čistiť a regenerovať, ideálne na JAR, v období približne od 15.02. do 14.05. Samozrejme, ak máte príznaky oslabenej pečene, treba regenerovať hneď a nečakať na JAR.
Pri akýchkoľvek AKÚTNYCH problémoch je NUTNÉ navštíviť lekára kvôli biochemickým rozborom a ultrazvukovému vyšetreniu pečene a žlčníka.
Nech sa páči, BABSKÉ RADY z PRÍRODY
pre PEČEŇ a ŽLČNÍK:
Čo robiť, keď to s jedlom preženieme a ťažko trávime?
- Keď jeme mastnú potravu a prejedáme sa, je nutné dať pečeni a žlčníku aspoň jeden deň odpočinok – deň bez jedla, piť len čistú vodu! Večer je dobré nejesť mäso, ale napr. pohánkovú kašu na vode, alebo večerať artyčoky, ktoré veľmi prospievajú pečeni. Je možné pridať si ich do pohánkovej kaše.
- Najlepšie je samozrejme sa neprejedať a nejesť ťažké a mastné jedlá. Keď to už však občas preženieme, je možné si sami pomáhať v ľahu tlakom pod pravým podrebrím. Zájdeme si pri výdychu štyrmi prstami pod pravé podrebrie, zadržíme dych a držíme tlak prstami. Počítame do desať. Potom sa nadýchneme a povolíme stisk.
- Ďalej na priesečníku prednej strednej dráhy (línia od lonovej kosti cez pupok až k jamke pod dolnou perou) a kolmo na ňu idúca línia v úrovni posledného rebra je zóna žlčovodu (tesne nad pupkom). Ak máme žlčovody menej priechodné, budeme pri tlaku na toto miesto pod rukou cítiť, že niečo žblnkne. Opakovane v tomto mieste tlačíme, dokiaľ sa bude žblnkanie opakovať. Je to vyvrhovanie žlče, ktorá stála v žlčníku a neodchádzala.
- Ďalej pôsobíme na orgán, ktorý tvorí dvojicu s pečeňou – na pankreas. Tlačíme v rovnakej výške, ale vľavo, pod ľavým podrebrím. Nádych a s výdychom zatlačiť pod ľavé podrebrie. Pokiaľ budeme cítiť bolesť, držíme, dokiaľ bolesť nezmizne. Potom je potrebné urobiť si klystýr. Všetko odišlo do tenkého čreva a potom do hrubého čreva, preto je potrebné okamžite urobiť klystýr!
Čo robiť pri bolestiach a tiaži v pravom podrebrí?
- Pomáha urobiť čerstvú šťavu z jabĺk a pomarančov, pridať pokrájané zelené vňate – petržlen, kôpor, prípadne trochu pomletých semien pestreca mariánskeho. Po 10 minútach bolesť ustupuje.
Alebo si ešte pred náročnou hostinou takto ochráňte svoju pečeň :
- Vezmeme 1 čl kmínu. Je to absorbent a obsahuje éterické oleje. Pridáme 1 čl anýzu. Tiež obsahuje éterické oleje. Všetko pomelieme v kávomlynku. Môžeme pridať aj pol čl mäty. Zalejeme jedným pohárom vriacej vody, necháme zmes pol hodiny stáť a vypijeme to pred odchodom na hostinu. To isté urobíme po návrate z hostiny. Ochránime tým pečeň aj celý tráviaci systém. Samozrejme, že to robíme iba výnimočne, nie každý deň.
- Aj dyňa je ochrancom pečene. Je dobré ráno piť šťavu z dyne, zvlášť po náročnom večierku či ťažkej večeri. Šťava z dyne posilňuje funkcie pečene. Môžeme pridať trochu jablkovej šťavy a medu.
Bylinky pre zdravie našej pečene a žlčníka:
- K bylinám, vhodným na podporu a regeneráciu pečene patria napr: Benedikt lekársky, Čakanka obyčajná, Kukuričné vlasy, Ľubovník bodkovaný, Mäta pieporná, Myší chvost (rebríček), Nechtík lekársky, Palina pravá, Pestrec mariánsky (semienka), Podbeľ liečivý (Tussilago farfara), Púpava lekárska, Puškvorec obyčajný, Repík lekársky, Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla), Vachta trojlistá, Žihľava dvojdomá a ďalšie.
Jednoduchá očista pečene:
- Každé ráno si dajte nalačno čajovú lyžičku olivového oleja. Posilní to tvorbu žlče, zväčšená pečeň sa zmenší.
Silnejšia očista pečene:
- Najskôr je potrebné denne dva týždne behať alebo rýchlo chodiť, potom ísť do parnej sauny. Po saune vypiť pol litra čerstvej sladkej jablkovej šťavy, do ktorej pridáme asi 50 ml šťavy z červené repy (cvikle). V tomto nápoji sú potrebné pigmenty a fermenty. Nastane hnačka, vyjdú kamienky. Kontraindikácie: diabetes (cukrovka).
alebo
- Čerstvé korene púpavy a korene žihľavy (rovnaké diely) vymáčame pol hodiny v slanej vode (1 pl lyžicu soli dáme do 1 l vody), aby sme odstránili parazity. Potom korene púpavy a žihľavy pokrájame. Z tejto zmesi drobných kúskov zjeme 3x – 4x denne 1 čl 20 minút pred jedlom a zapijeme pohárom čistej vody. Túto očistu robíme 14 dní, potom urobíme týždeň prestávku a 3x zopakujeme. Tým očistíme pečeň. Pripravte si vždy čerstvú dávku na deň.
Silná očista pečene a žlčníka (aj od kamienkov):
Ale POZOR!!! Je to dosť silný proces, nerobte to, keď ste doma sami! Ak si na to netrúfate urobte si očistu a regeneráciu pečene a žlčníka miernejšie - návod nájdete TU.
Dôležité!
- Hrubé črevo musí byť pred vykonaním tejto očisty čisté – urobíme si opakovane klystýr.
- Citrón a olivový olej ničím nenahradzujte.
- Pred touto očistou pečene jedzte aspoň týždeň iba vegetariánsku stravu.
- Prísne dodržte čas očisty , tj. od 19 do 20 hodín.
POSTUP silnej očisty pečene a žlčníka:
Pripravte si 300 g olivového oleja a 300 g citrónovej šťavy. Prvý deň si urobte klystýr a celý deň pite iba čerstvú jablkovú šťavu v akomkoľvek množstve. Druhý deň to isté. Tretí deň to isté, ale jablkovú šťavu pite iba do 19-tej hodiny. Potom si ľahnite do postele a na oblasť pečene si priložte teplý termofor a každých 15 minút vypite olivový olej a citrónovú šťavu – 3 pl oleja a hneď nato 3 pl citrónovej šťavy. Usadeniny odídu počas 24 hodín obvykle na trikrát. Potom si znova urobte klystýr. Týždeň po tejto očiste jedzte iba vegetariánsku stravu. Stolica bude svetlá. Prvý rok urobte túto očistu 1x v každom štvrťroku, potom už stačí 1x za rok - na jar.
Vyborný čaj na podporu funkcie pečene:
- 1 pl nechtíka lekárskeho, 1 pl rebríčka obyčajného (myší chvostík), 1 a 1/2 pl suchokvetu ročného (Xeranthemum). Vezmeme dva jednolitrové poháre. Do prvého nasypeme nechtík a rebríček, do druhej suchokvet. Obidva poháre zalejeme vriacou vodou a 15 minút necháme odstáť. Potom tieto dva čaje zlejeme dohromady. Teplé pijeme po 50 ml s medom 3x denne 20 minút pred jedlom po dobu jedného týždňa. Potom urobíme týždeň pauzu a môžeme znova opakovať vždy s týždennou prestávkou aj 3 - 4 mesiace. Použité sú tri byliny, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Všetky účinkujú žlčopudne, protizápalovo a antisepticky. Všetky obsahujú vo veľkom množstve prírodný vitamín C. V nechtíku a rebríčku je betakarotén. Je to dobrý výborný čaj, ktorý podporuje funkciu pečene.
Recept na obnovu funkcie pečene a žlčníka:
- Koreň skorocela, lopúcha a čakanky (každého po 8 gramov) zalejeme pol litrom studenej vody a varíme na veľmi miernom ohni po dobu 20 minút, potom necháme 5 – 10 minút odstáť, precedíme a obsah rozdelíme na toľko dielov, koľkokrát za deň jeme. Každý tento dielik vypijeme pri jedle. Výsledkom bude, že z pečene vyjde sliz a žlč, ktoré predtým neodchádzali.
Listový šalát lieči pečeň aj zrak:
- 3x denne jedzte zelené listové šaláty, pite taktiež denne pol litra šťavy z jabĺk a červenej repy, v zime do šalátu pridávajte dyňu. Zlepší sa stav pečene aj zraku. Šalát je balzam na pečeň kvôli veľkému množstvu minerálnych látok a vitamínov.
Silný čaj proti únave:
-
100g paliny zaliať 3 litrami vody, variť na miernom ohni, až pokiaľ sa voda neodparí na 1/2 litra. Potom precediť a znovu odpariť na miernom ohni na jeden pohár. Užívať 1 pl 3x denne pred jedlom. Mlieko počas tejto liečby nepiť!
Ďalšie recepty na podporu činnosti a obnovu pečene:
- 1 pl brusníc, 2 pl sušených šípok. Zmes zalejeme pol litrom vriacej vody a v termoske necháme cez noc. Počas dňa po troške popíjame medzi jedlami.
- Arašidy a figy v rovnakom pomere po 100-150 g uvaríme v litri vody, pridáme 1 pl medu. Ráno zjeme oriešky a figy a zapijeme to odvarom z nich.
- Rozomelieme 1 pl semienok pestreca mariánskeho (Silybum marianum), zalejeme 1 pohárom vriacej vody. Zakryté necháme 15 minút odstáť, scedíme a pijeme denne po dobu troch týždňov – ideálne na jar, v období pečene. Semena je nutné vždy čerstvo pomlieť.
-
Na noc si urobte zápar z rumančeka, mäty, listov rakytníka rešetliakového a materinej dúšky (Thymus). Listy rakytníka vylučujú kvapky oleja.
Pečeňový čaj:
- Pri akútnych stavoch doprevádzaných nevoľnosťou a zožltnutím je nutné obrátiť sa na lekára!
Pokiaľ nie je stav takýto akútny, je pre funkciu pečene dobrá táto zmes: rebríček, repík, brezové listy, koreň alebo listy púpavy a koreň omanu pravého (Inula L.). Namiešame 3 diely repíku, 2 diely púpavy, 2 diely brezových listov, 2 diely rebríčka a 1 diel koreňa omanu. Všetko zmiešame, 1 pl zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody, zakryjeme, hodinu necháme stáť, potom precedíme. 4x denne pijeme po pol pohári pol hodiny pred jedlom.
Diéta po žltačke:
- Keď urobíme diétnu chybu, pečeň dá o sebe hneď vedieť. Pre pečeň sú veľmi potrebné fermenty, ktoré sú obsiahnuté v čerstvých šťavách. Nejesť smažené! Jesť čerstvé potraviny. Nejesť mastné jedlá a sladkosti. Bolesti pri žltačke bývajú v pravom boku a vystreľujú pod pravú lopatku. Chudne sa pri tom, zvracia sa a sú silné bolesti.
- Po tomto čaji z nechtíka lekárskeho ustáva zvracanie - 1 pl nechtíka zaliať 1 litrom vriacej vody, nechať odstáť 15 minút a v priebehu dňa popíjať. Ďalej robiť klystýry vlažnou vodou. Potom piť celý mesiac čaj z horkej paliny pravej. Po nej prestanú bolesti. V priebehu troch mesiacov začať postupne po troške jesť. Tu nájdete MiniKURZ zdravej výživy.
Žlčopudný čaj:
- 2 rastlinky kvitnúcich jahôd aj s koreňmi dobre umyť a nechať preschnúť na suchom tienistom mieste. Potom ich zalejeme pol litrom až litrom vriacej vody, necháme odstáť a pijeme v priebehu dňa. Po jeden a pol mesiaci obvykle nastupuje zlepšenie stavu pečene.
Recept na regeneráciu pečene po OTRAVE hríbmi, alkoholom či iným toxínom:
- Premyjeme 3 poháre ovsa, zalejeme troma litrami vriacej vody, premiešame a varíme 20 minút. Vznikne slizovitý odvar bielej farby. Pridáme 100 g jarného medu a šťavu z jedného citróna. Pijeme 3x denne pol pohára pol hodinu pred jedlom – treba vydržať asi 6-8 týždňov. Funkcia pečene sa výrazne vylepší. Slizovité látky výborne obnovujú funkciu pečene.
Ďalší recept na regeneráciu pečene po OTRAVE:
- Čerstvo pomlieť semená pestreca mariánskeho na múku, nasypať jednu čajovú lyžičkou do pohára a zaliať vriacou vodou, vlažné vypiť. Starí ruskí liečitelia liečili týmto nápojom aj otravu muchotrávkou, alebo aj iné otravy. Tým zachraňovali život a detoxikovali pečeň. Pestrec taktiež zabraňuje vstrebávaniu toxínov z tenkého čreva do pečene.
Dôležité! Pokiaľ sa pri otrave zničilo až 75% pečeňového tkaniva, zostatkových neporušených 25% dokáže zabezpečiť životné procesy nášho tela. A pokiaľ týchto 25% dostane podporu (pri pravidelnej preventívnej starostlivosti o pečeň a opatrnosti pri stravovaní), je možné postupne znovuobnoviť celkovú funkciu pečene. Taká je naša pečeň fantastická!
Fantastický elixír pre pečeň z PÚPAVY na prirodzené ozdravenie organizmu (púpava VÝBORNE ovplyvňuje funkciu pečene):
Púpava fantasticky ovplyvňuje činnosť pečene, odstraňuje bolesti, rozpúšťa kamene v žlčníku, posilňuje odtok žlče. Nasledujúci elixír je potrebné užívať dlhodobo - aspoň 3 mesiace, ideálne v období pečene a žlčníka, teda na jar (15.2. - 14.5.).
- RECEPT - 350 ks kvetu púpavy nazbierať ráno za suchého počasia. Kvety zalejeme 1,5 litrom studenej vody, pridáme 1 kg cukru, privedieme k varu a na miernom ohni varíme za častého miešania asi hodinu. Potom precedíme a pridávame do čaju a taktiež užívame 1 pl pred každým jedlom. Uchovávame v chladničke.
- Obmena tohto receptu - namiesto cukru dať 1 kg medu, nechať rozdrobené kvety púpavy v mede a vode, užívať po 1 pl pred každým jedlom. Chladný spôsob prípravy ušetrí biologicky aktívne látky medu aj púpavy.
- Čaj z koreňa púpavy – 1 pl koreňa púpavy zalejeme pohárom vriacej vody a na veľmi miernom ohni varíme 5 minút. Necháme odstáť 10 minút, scedíme a vypijeme na 3x počas dňa.
- Šalát z listu púpavy - listy púpavy namočíme do slanej vody, aby sme zlikvidovali prípadné parazity a aby odišla horkosť. Necháme lúhovať v slanej vode a zatiaľ pokrájame inú horkú zeleninu. Najskôr redkvičku, potom pór, ktorý obsahuje protiparazitné látky, vitamíny, fermenty, atď. Taktiež pokrájame kôpor, ktorý pomáha odvádzať plyny, ktoré sa v organizme vytvorili. Taktiež normalizuje procesy v črevách a pôsobí ako ochrana pred nepriaznivými baktériami v čreve. Ďalej nakrájame petržlenovú vňať, uhorku a jablko. V jablku je železo potrebné pre dobrú funkciu žalúdka. Pečeni dodá energiu taktiež citrónová šťava. Keď máme toto všetko pokrájané, vyberieme listy púpavy zo slanej vody, pokrájame a pridáme ich do šalátu. Pokvapkáme za studena lisovaným olivovým olejom, zamiešame, podľa potreby jemne osolíme a zjeme.
Elixírom pre pečeň sú aj produkty od našich včielok:
- Vodný extrakt propolisu – to sú čisté antioxidanty. Tento elixír obnovuje funkciu pečene na bunkovej úrovni.
- Taktiež perga peľ (včelí chlieb) – je to kvetový peľ, ktorý včely spracovávajú svojím sekrétom a ukladajú ho do jednotlivých buniek plástov. Perga peľ obsahuje takmer všetky vitamíny, celý komplex stopových prvkov a mikroelementov, ktoré sú nutné pre obnovení obranných síl organizmu. Perga peľ je treba užívať po čajovej lyžičke 3x denne. Pri chorobách pečene je dôležité odoprieť si mastnú stravu, hlavne živočíšne tuky, smažené a údené pokrmy, ostré korenie. Jesť ovsenú a pohánkovú kašu s rastlinným olejom – najlepšie panenským olivovým.
Výživa pre pečeň (nielen po transplantácii):
Ak je človek po transplantácii pečene, mal by svoju novú pečeň chrániť dobrou výživou (samozrejme nielen po transplantácii) – napr. zaraďovať tvaroh, pretože ten obsahuje metionín (aminokyselina), ktorý je pre pečeň veľmi prospešný. Ak má človek na tvaroh podozrivo prehnanú chuť, môže to znamenať, že sú nejaké problémy s pečeňou. Metionín podporuje obnovu pečeňového tkaniva. Pečeň je jediný orgán, ktorý je schopný plnej regenerácie a dokonca môže dorásť v prípade resekcie (chirurgického odstránenia) nejakej časti.
- Varenú pečeň (hocijakú) zomlieť na mäsovom mlynčeku, primelieme jednu mrkvu uvarenú v pare, varenú dyňu, hrsť naklíčenej pšenice. Pridáme trochu olivového oleja a dôkladne všetko premiešame. Jeme po malých porciách počas dňa 4x – 5x. Nekoreníme a nesolíme, alebo len veľmi málo osolíme. Nejesť mäsové vývary, iba zeleninové vývary, ďalej fazuľu, pohánku, zeleninu (čerstvú, varenú aj parenú) a čerstvé ovocie a čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny. Nejesť pečené ani smažené ryby, ale iba varené v pare atď.
- Tvaroh – 5 dielov, pridáme nakrájané kaki – 1 diel, trochu surových semienok dyne, ktoré tiež obsahujú bielkovinné látky potrebné pre pečeň, trochu medu, zmiešame. Tento pokrm je dobré jesť 2x – 3x za týždeň.
- Nakrájame na malé kocky jablko a hrušku, tvaroh rozmiešame s trochou mlieka, pridáme med. Možno pridať trochu mletej škorice (cejlonskej, nie čínskej). Sú to výborné raňajky.
- Pocit horkosti v ústach, ranná únava, pocit tiaže v pravom podrebrí – to sú ďalšie príznaky oslabenia pečene. Je treba začať variť na pare.
- Kokteil, ktorý pomáha pečeni, vhodný 2x – 3x týždenne: Šťava z mrkvy – pol pohára, šťava z jedného pomaranča, nastrúhať trochu čerstvého koreňa zázvoru, pridať pár kvapiek olivového oleja.
- Pomlieť na mäsovom mlynčeku asi 3 pl naklíčenej pšenice, 2 surové mrkvy, 2 pl sušených marhúľ a 2 pl kľukvy (podobné brusnici), 2 menšie uvarené červené repy, osladíme 1 pl medu. Všetko dobre premiešame. Jeme to na raňajky jeden deň a druhý si dáme na raňajky kašu z celých zŕn ryže, pohánky, ovsa, pšena a pod. Opakujeme 2-3 mesiace.
- Aj čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny sú fantastickou energetickou a výživovou bombou, ale POZOR, pokiaľ máme v žlčníku kamene, je treba byť opatrný, pretože čerstvé šťavy majú žlčopudný účinok. Môže dôjsť k pohybu kameňa a upchatiu žlčovodov. Keď sa do takejto prírodnej očisty chceme pustiť, je treba najskôr na ultrazvuku zistiť, či nemáme v žlčníku kamene. Strava by mala byť bez umelých chemických látok, nemala by byť príliš sladká a mastná. Je treba používať kvalitný, za studena lisovaný rastlinný olej – najlepšie olivový. 1 pl kravského masla za deň je pre pečeň dobré. Je dobré prijímať čerstvé prírodné a prirodzené potraviny. Ak máme kameň v žlčníku, je potrebné veľa sa pohybovať, diétne jesť s obmedzením tuku a piť čaj zo šípok. Často zaradiť do jedálnička oranžovú dyňu, tiež ju pridávať do obilninových kaší – pre pečeň a žlčník je výborná ovsená kaša. Dyňu nahrubo postrúhať, okrájané jablko nakrájať na kocky, pridať hrsť vlašských orechov a hrsť hrozienok, šťavu z pol citróna. Trocha olivového oleja, prípadne pridať trochu medu.
- Kto má za sebou operáciu žlčníka, výborná je ovsená kaša a taktiež je výborné (ako som už písala vyššie) pomlieť semená pestreca mariánskeho na múku, nasypať jednu čajovú lyžičkou do pohára a zaliať vriacou vodou. Starí ruskí liečitelia liečili týmto nápojom aj otravu muchotrávkou, alebo aj iné otravy. Tým zachraňovali život a detoxikovali pečeň. Pestrec taktiež zabraňuje vstrebávaniu toxínov z tenkého čreva do pečene.
- Stavikrv vtáčí (Polygonum aviculare) a list brusnice sú ako čaj vhodné pre osoby, ktoré majú v žlčníku piesok alebo veľmi malé kamienky.
- Ľuďom, ktorí prišli o žlčník, sa obvykle ukladá veľa solí v kĺboch, bolia kosti atď. Preto by nemali piť silné žlčopudné čaje. Pre nich je vhodný suchokvet (Xeranthemum), ktorý reguluje kyslosť tráviacej sústavy a tým sa zabraňuje tvorbe a ukladaniu nadbytočných solí.
Aj mumio je fantastická prevencia, ako aj fantastický liečebný prostriedok pre pečeň. Zlepšuje krvný obeh, upravuje imunitu, má protizápalové účinky:
- Pri akýchkoľvek problémoch s pečeňou si môžeme pomôcť mumiom. Do bežného pohára s vodou teplou asi 70 stupňov dáme 2 gramy mumia. Lyžičkou rozmiešame, až to bude vypadať ako čaj. Užívame 1 pl pol hodiny pred jedlom 3x denne. Keď spotrebujeme celý obsah pohára, urobíme si 10 dní pauzu. Znova si urobíme tento roztok a užívame 3x denne po 1 pl pol hodiny pred jedlom. Znova 10 dní pauza a opäť absolvujeme rovnakú kúru. Po pol roku znova zopakujeme túto trojnásobnú liečebnú kúru. Pri týchto kúrach je dôležité absolútne vylúčiť akékoľvek alkoholické nápoje vrátane piva. Tuto kúru je možné robiť aj preventívne na ochranu pečene. Taktiež je užitočná pri chorobách kostí, napríklad pri osteoporóze.
Čaj na liečenie pečene v dobe desaťdňovej pauzy pri liečbe mumiom:
- Rozdrvíme šípky, aby sa lepšie vylúhovali liečebné substancie. Ďalej pridáme rebríček (myší chvost), lipový kvet a medovku. Všetko v približne rovnakom pomere varíme na vode 15 minút a potom ochladíme. Vychladené precedíme a berieme po 100 gramoch 3x za deň 30 minút pred jedlom.
Dychové cvičenie pre zlepšenie funkcie pečene:
- Obrat 8x prudko vpravo s výdychom, zadržanie dychu a vytrepávať pritom ruky zvieraním a naťahovaním prstov na rukách. Pri návrate spontánny výdych. To isté 8x vľavo.
- Potom urobíme „kyvadlo“ - predklon, ruky na kolená, narovnať sa, ruky na brzlík (oblasť hrudnej kosti) - 4x. Hlasný nádych nosom pri predklone, výdych, hlasitý nádych pri pokladaní rúk na hruď. Výdych.
- V sede, ruky ohnuté v lakťoch pred hrudníkom. Jednu ruku upažíme a obraciame sa za ňou do strany s výdychom. Pri návrate sa nadychujeme. To isté robíme na druhú stranu.
-
V stoji nádych, veľmi hlboký a pomalý, trvajúci až 15 sekúnd, potom pomalý výdych s maximálnym vtiahnutím brucha.
Cviky na lepšie zásobovanie pečene a žlčníka krvou a odtoku žlče:
- S nádychom upažíme pravú ruku a pri výdychu ju v upažení vedieme čo najďalej dozadu doprava. Tým masírujeme pečeň. Keď urobíme to isté doľava, tým masírujeme pankreas.
- S nádychom a v sede pokrčíme pravú nohu a chodidlo položíme zvonku ľavého kolena. Pri výdycu sa otočíme čo najďalej dozadu doprava a podopierame sa vzadu o pravú dlaň. Chvíľu vydržíme a pokojne pri tom dýchame. Potom to isté urobíme na druhú stranu.
- Stojíme s nohami na šírku ramien, s nádychom sa predkláňame a opierame ruky o stehná. Pri nádychu vtiahneme brucho, nadychujeme sa do hrudníka, a tým masírujeme pečeň. Pri výdychu sa vraciame do stoja.
- Ruky spojíme v zátylku, stojíme vzpriamene s nádychom, s výdychom skloníme hlavu a snažíme sa dotknúť pravým lakťom ľavého kolena, ktoré vysoko zdvíhame, ideme ním lakťu oproti. To isté urobíme na druhú stranu.
Ozdravenie organizmu samohláskami - Í, É, Á, Ó, Ú, Ý:
Spievanie je fantastické pre ozdravenie nielen pečene, ale aj celého organizmu, pretože pri ňom vznikajú jemné vibrácie, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu krvi v kapilárach.
- Í vyslovujeme s úsmevom, a tým sa ladíme na kladné emócie
- É vytvára pozitívnu vibráciu, ktorá ide do pečene
- Á rozvibruje celý hrudný kôš – srdce aj pľúca
- Ó rozvibruje nosohltan
- Ú zasa naše obličky
- Ý rozvibruje kostný systém tváre a celej hlavy
- Vydávame zvuk MMMMM priemernou výškou svojho hlasu a prstami pravej ruky jemne poklepávame po pečeni, čím ju rozvibrujeme. Vibrácia podporuje tok lymfy, čo následne vedie k očiste organizmu. Pečeň obsahuje obrovskú sieť krvných kapilár a jej funkcia sa vibráciou zlepšuje.
Na pečeň pozitívne pôsobia určité zvuky:
- Keď si s radosťou spievame, počujú nás aj naše orgány. Tešia sa a regenerujú. Popri tom ich hladkajme. Najskôr si dlane rozohrejeme trením o seba, potom ich položíme na oblasť pečene a v smere hodinových ručičiek jemne masírujeme a pritom opakovane vyslovujeme ŠÁ. Tým pečeň upokojíme. Potom znova nahrejeme svoje dlane, položíme ich na oblasť žalúdka, hladíme ho v smeru hodinových ručičiek a syčíme: SSSS. Zároveň sa nežne prihovárame k svojim orgánom. Ku každému osobitne. Ďakujeme im za dobrú spoluprácu a denne im opakujeme, že ich milujeme. Nech si o tom myslíte čokoľvek, orgány na nás reagujú .
Kamene s pozitívnym účinkom na pečeň:
- Na prostredníkoch obidvoch rúk sú body, ktoré ovplyvňujú funkciu pečene. Preto je na nich dobré nosiť prsteň so serdalitom alebo jaspisom.
- Ak je v pečeni zápalový proces, čo predstavuje energiu JANG, je dobré dopĺňať energiou JIN pomocou náhrdelníka z pravých perál, ktorý siaha až do oblasti slnečnej pletene (čakry solar plexus – oblasť žalúdka) alebo na prostredníku nosiť prsteň s perlou.
- Taktiež je dobré si prikladať na oblasť solar plexu veľkú perleťovú mušľu. Náhrdelník môže byť taktiež z jaspisu, malachitu alebo selenitu. Náhrdelník musí vždy siahať až na solar plexus.
- Pri chorobách pečene je veľmi účinný aj hematit, ktorý siaha na solar plexus. Hematit čistí pečeň a pomáha krvotvorbe.
- Keď je pečeň v energetickom nedostatku a procesy v nich sú spomalené, je v nich prebytok energie JIN. V tomto prípade je potrebné harmonizovať ju serdalitom, tygrím okom, magnetitom. Používa sa aj lazurit a červený granát.
- Nech už je pečeň s prebytkom energie JANG či JIN, pomáha kremeň, z ktorého sú narobené doštičky, ktoré sa prikladajú na oblasť solar plexu alebo tam visia ako ozdoba.
- Ďalej je pre očistu pečene dobré piť kremeňovú vodu. Čisté umyté a vydenzifikované kremene vložíme do nádoby s vodou a necháme pre liečebné účely stáť na temnom a chladnom mieste 7 dní. Túto vodu pijeme ráno na lačný žalúdok (jeden pohár). Je vhodné popíjať ju aj počas dňa, ale vždy pred jedlom, keď cítime hlad. Môžeme z nej variť aj čaj, polievku a pod. Taktiež je veľmi vhodné vypiť pohár aj večer pred spaním. Takúto vodu je vhodné piť celoživotne. Kremeňová voda je liečebná, pretože zlepšuje látkovú výmenu a podporuje krvný obeh. Tým sa stimuluje organizmus k omladeniu.
Viscerálna masáž pri bolestiach pečene:
-
V stoji zatlačíme prsty obidvoch rúk do pravého podrebria. Ak to bolí, netlačíme viac, ale tlak držíme. Za chvíľku (15 - 20 minút) bolesť prestane.
- Masáže všetkých druhov sú výborné ako prevencia. Pre uzdravovanie je vhodná hlavne reflexná masáž chodidiel, ručná lymfodrenáž, meridiánová masáž, terapie telovými sviečkami. Aby mali tieto masáže uzdravujúci účinok, je dôležité robiť ich pravidelne a dlhodobo. Minimálne 1x za týždeň. A ako dlho? Na to vám najlepšie odpovie vaše telo.
Ak neviete, odkiaľ máte svoje
UZDRAVOVANIE začať, môžete si objednať:
Telefonickú alebo osobnú KONZULTÁCIU
pre riešenie vašich problémov
v oblastiach zdravie, výživa, myseľ, emócie, vzťahy a deti ♥
Prírodné doplnky výživy
s poradenstvom,
prírodná kozmetika,
ekologické čistiace
a pracie prostriedky
- pre prevenciu zdravia
- pre vaše dobré zdravie
- pre zdravú krásu
- pre zdravú domácnosť
Alebo si naštudujte moje praktické NÁVODY:
Komplexný NÁVOD na
prírodné a prirodzené SEBAUZDRAVOVANIE
rôznych zdravotných problémov nájdete
v 7-týždňovom
online programe:
NÁVOD na odstránenie STRACHU, STRESU,
NEGATÍVNYCH EMÓCIÍ nájdete v eBooku: