Gua Sha – ozdravná masáž tela

Masáž tela Gua Sha (gvaša) je veľmi účinná ozdravná terapia, ktorá vychádza z princípov TČM. Aplikuje sa pomocou malej kamennej doštičky a pre jej takmer okamžitú účinnosť a výbornú diagnostickú funkciu je veľmi obľúbená u masérov, ako aj u praktikov TČM. Je používaná aj ako relaxačná terapia, hlavne sa však používa na diagnostiku, na tlmenie bolesti, na intenzívnu preventívnu podporu zdravia a na vyvolanie ozdravných procesov v tele.   

Cieľom a filozofiou Tradičnej čínskej medicíny (TČM) je nastolenie a udržiavanie prirodzenej ROVNOVÁHY a HARMÓNIE v súlade so všetkým okolo, a zároveň neustále podporovanie bezproblémového PLYNUTIA ŽIVOTNEJ ENERGIE v meridiánoch, ako aj dobrý prietok všetkých telesných tekutín, hlavne krvi a lymfy.

Masáž Gua Sha úplne zapadá do filozofie TČM, pretože napomáha spriechodneniu telesných tekutín a vyčisteniu tkanív od toxínov a metabolitov. Následne telo povzbudzuje k naštartovaniu prirodzených ozdravných procesov, čím sa postupne dostáva do harmónie a rovnováhy. Zároveň táto masáž jemne, ale účinne otvára póry a napomáha tak telu zbaviť sa aj cez kožu všetkého, čo už nepotrebuje.

Pre lepšiu predstavu si môžeme prúdenie energie v meridiánoch (energetických dráhach) a prúdenie krvi v cievach v jednoduchosti prirovnať k prúdu potoka. Pokiaľ je jeho tok vyrovnaný, s primeraným množstvom vody, nie sú na ňom žiadne prekážky, tak voda plynie voľne a prirodzene, všetko okolo potoka rastie a prekvitá.

Ak sa však jeho prirodzený prúd zablokuje, napríklad spadnutým stromom po búrke, zo začiatku sa nič mimoriadne nedeje. Ale pomaly a postupne sa o strom začnú zachytávať ďalšie vetvy a kamene, ktoré vytvoria bariéru. Voda prestáva plynulo prúdiť a začína sa hromadiť. V stojatej vode sa začnú tvoriť vo zvýšenej miere riasy a baktérie, ktoré narušia prirodzenú rovnováhu.

Voda stráca svoju kvalitu, stáva sa kalnou, škodlivou a nebezpečnou. A po určitom čase sa môže nahromadiť toľko vody, že zábranu prevalí, vyleje sa celou svojou silou a poškodí povodňou všetko, čo predtým nádherne, v harmónii a v rovnováhe, podporovala.

Ako dochádza k stagnáciám v našom tele?

 • ak nemáme dostatok pohybu
 • ak je naša strava priveľmi priemyselná (prichucovaná, prifarbovaná, konzervovaná), teda nie v súlade s prírodou
 • ak dlhodobo užívame veľa liekov či hormonálnu antikoncepciu
 • ak telo toxikujeme alkoholom, fajčením či inými toxickými látkami
 • ak nedostatočne zavodňujeme telo čistou vodou
 • ak žijeme v negatívnych myšlienkach, v negatívnych emóciách – teda v neustálom strese
 • ak dostatočne svoju myseľ a ani svoje telo nedetoxikujeme

…tak sa telo postupne dostáva do nerovnováhy, dochádza k stagnáciám, látková premena je obmedzená a dochádza k blokácii energie aj krvi v tkanivách, čo nám následne spôsobuje rôzne menšie či väčšie zdravotné problémy.

Masáž Gua Sha pomáha odstraňovať blokácie a nerovnováhu tým, že vytláča stagnujúcu krv a odpadové látky zo siete kapilár do podkožia medzi bunky, odkiaľ ich následne odvádza lymfatický systém. Tým sa výrazne zlepšuje stav kapilárnej sústavy, ktorá sa spriechodňuje a zlepšuje sa tak vyživovanie buniek, tkanív a celých telesných sústav.

Čo znamenajú slová Gua Sha?

„Gua“ znamená „škrabať, zoškrabovať“, a slovo „sha“ v medicínskom kontexte odkazuje na metabolický odpad, ktorý môže negatívne vplývať na prietok krvi, spôsobovať tak blokády a následne rôzne bolesti a zdravotné problémy. Pomocou tejto terapie teda doslova vyškriabeme chorobu, respektíve nerovnováhu z tela.

Na ktorej časti tela sa masáž Gua Sha vykonáva?

Vykonáva sa po celom tele, na tvári a aj na vlasovej časti hlavy. Môže sa vykonávať komplexne na celom tele, alebo len lokálne na problémovej časti tela.

Najviac sa vykonáva na chrbte, pretože chrbát je aj reflexnou zónou pre celé telo a pre jeho orgány a sústavy, ale výborne sa s touto masážou dajú riešiť aj problémy s kĺbmi alebo zdravotné problémy rôzneho druhu.

Veľmi často sa vykonáva na tvári, krku, dekolte a vlasovej časti hlavy, pretože je veľmi účinná na mnohé problémy v tejto oblasti. Viac si o Gua Sha masáži tváre prečítajte TU.

V prípade, že je stav klienta vážny a nedovoľuje vykonávať masáž Gua Sha na tele, používam Gua Sha kameň reflexne cez chodidlá. O reflexnej terapii chodidiel si prečítajte TU.

Ako sa masáž Guas Sha vykonáva?

Masáž sa vykonáva pomocou Gua Sha nástroja, ktorým je doštička z prírodného kameňa. Týmto trieme (doslova škriabeme) pokožku, ktorú sme predtým natreli kvalitným rastlinným olejom, ku ktorému môže byť primiešaných aj pár kvapiek 100% éterického oleja na zvýšenie účinnosti masáže Gua Sha. Nikdy však nepoužívajte esenciálne oleje priamo na pokožku skôr, ako si nevyskúšate ich pôsobenie.

Pri masáži používam nasledovné kamene:

 • Ametyst – je mimoriadne silný kameň s obrovskou ochrannou silou. Pomáha eliminovať negatívne emócie, stres a nespavosť. Pomáha pri sústredenosti a s prijatím nových myšlienok. Zmierňuje bolesti hlavy a napätie.
 • Kryštál – je to silný kameň, ktorý dodáva energiu, čistí a harmonizuje, vyjasňuje a upokojuje myseľ.
 • Ruženín – je nazývaný aj kameňom lásky a pomáha prejavovať city a vnímavosť. Podporuje inšpiráciu a tvorivosť. Neutralizuje vplyv nezdravého prostredia na organizmus, chráni pred nočnými morami a podporuje pokojný spánok.

Tieto masážne kamene slúžia k rozprúdeniu energie, k vyplaveniu toxínov z tela, k uvoľneniu svalového napätia a sú vhodné na masáž celého tela vrátene tváre. Masáž týmito pravými kameňmi má vplyv nielen na naše telo, ale aj na naše energetické zdravie a ich pôsobením na telo ho vyzývame k ozdravným procesom.

Aký je pri masáži Gua Sha vyvíjaný tlak?

Tlak vyvíjaný na Gua Sha kameň môže byť v rôznej intenzite aj rýchlosti, podľa toho, čo masážou sledujeme. Ak ide o relax, je toto trenie veľmi jemné, pomalé, príjemné a upokojujúce telo aj myseľ.

Ak ide o diagnostiku a vyvolanie sebauzdravovacích procesov v organizme, tak je toto trenie intenzívnejšie, nie však bolestivé. Intenzívnym trením dochádza k silnému prekrveniu a podpore prúdenia lymfy aj krvi, čím sa spustí proces detoxikácie a uzdravovania organizmu. Trenie môže byť pomalšie alebo rýchlejšie, silnejšie alebo jemnejšie. Všetko záleží od aktuálneho stavu klienta a jeho osobného pocitu.

Aká je reakcia na toto trenie kameňom Gua Sha?

Reakciou na toto intenzívne trenie kameňom Gua Sha je výrazné sčervenania kože, ktoré TČM nazýva výsev. Tento sa prejavuje na rôznych miestach, v rôznej intenzite a veľkosti. U niekoho sa objaví okamžite, u niekoho trošku neskôr, u niekoho na veľkej ploche a u niekoho len veľmi slabo a na malej ploche.

U niekoho sa môže objaviť aj jemné pálenie či svrbenie. Dokonca sa môžu u veľmi dlhodobých, zanedbaných a patologických stavoch vyskytnúť na koži aj veľké a tmavé škvrny, ktoré však v priebehu niekoľkých hodín alebo dní zmiznú. Sú to miesta s vysokým obsahom kyseliny mliečnej, rôznych iných toxínov a neodvedených metabolitov. Reakcia na koži je skutočne veľmi individuálna a výsev nám ukazuje stav stagnácie krvi, lymfy a životnej energie klienta.

V každom prípade je začervenanie či tmavšia reakcia pokožky pozitívna, pretože sa v tom mieste uvoľňujú blokády a škodliviny sa dostávajú z tela von. V žiadnom prípade sa nejedná o modriny, pretože zafarbenie kože tvorí krv vytlačená iba z najjemnejších krvných kapilár, ktoré sa nachádzajú pod povrchom pokožky a cez ich stenu dochádza v tkanivách k látkovej výmene.

Z pohľadu TČM sa jedná o „neživé“ miesta so zablokovanou energiou. Netreba sa však ničoho báť, nie je to nebezpečné a deje sa niečo podobné ako pri bankovaní. Telo nám týmto výsevom iba ukazuje, kde je zablokovaná energia, kde to treba spriechodniť. Po opakovaných terapiách sa objavuje stále menej a menej, čo ukazuje na zlepšujúci sa stav v organizme. Odznenie škvŕn môžeme podporiť natieraním 100% éterickým olejom Levanduľa.

Je masáž kameňom Gua Sha bolestivá?

Aj keď vyššie uvedený obrázok možno vyzerá nepríjemne, samotná masáž nie je vo všeobecnosti bolestivá. Bolesť, respektíve určitú mieru zvýšenej citlivosti môže klient cítiť na miestach, kde sa vyskytujú stagnácie. Počas masáže, alebo krátko po nej, môže klient cítiť teplo či jemné pálenie, ktoré sú v zásade príjemné.

Čo však môžete po masáži určite očakávať, je značná únava až ospalosť, ktorá sa môže dostaviť hneď po masáži, alebo v priebehu dňa po masáži. Táto únava je vyústením terapie, kedy sa „vyškriabalo“ veľa toxínov a metabolitov zo zanesených tkanív a telo to musí spracovať. Rozprúdením telesných tekutín sa výrazne povzbudil lymfatický aj imunitný systém a začala sa detoxikácia.

Preto si po tejto terapii neplánujte nič fyzicky ani psychicky náročné. Najlepšie bude, ak strávite čas po masáži doma, v pohode, pri dobrej knihe či hudbe.

Keď to však všetko podstúpite a vydržíte, odmenou vám bude pocit ľahkého tela, ktoré „neprekáža“. U akútnych stavoch môže k úľave dôjsť okamžite, u chronických problémoch sa úľava dostaví až po niekoľkých terapiách.

Preventívny, ako aj ozdravný prínos masáže kameňom Gua Sha je obrovský.

Gua Sha masáž v sebe skvelo kombinuje jednoduchosť prevedenia s výbornou účinnosťou. Je porovnateľná s akupunktúrou, ale výhodou Gua Sha masáže je, že sa nenarúša integrita kože.

V porovnaní s akupunktúrou či moxovaním tu odpadá náročná lokalizácia miesta, na ktorom je potrebné terapiu urobiť, pretože trením kameňom Gua Sha o pokožku nám telo samo napovie, kde je problém, a to vytvorením silne začervenaného miesta.

Ďalšou veľkou prednosťou tejto masáže je skutočnosť, že sa ňou ovplyvňujú pomerne veľké liečebné zóny. Taktiež je veľmi bezpečná, aj keď to pri pohľade na výsev tak nevypadá. V skutočnosti je masáž Gua Sha celkom príjemná.

Keďže účinok masáže Gua Sha často nastáva už v priebehu masáže, je možné použiť ju aj v akútnej fáze ochorenia k odstráneniu ostrých symptómov. Ale POZOR! Proces liečby môže prechádzať najskôr zhoršením. Preto musí klient dopredu vedieť, že na druhý deň sa môžu jeho problémy zhoršiť a že môže nastať ostrá detoxikácia, ktoré je často spojená s nepríjemným telesným pachom či vylučovaním, alebo s pocitom veľkej únavy či nepohody.

V TČM existuje pravidlo, ktoré hovorí: „Ak nenastane zhoršenie stavu, tak nenastane ani liečba, ale iba úľava.“

V procedúre Gua Sha však ide o trvalé zlepšenie stavu klienta a nie len „zametenie príznakov pod koberec“. Preto, ak chceme riešiť vážnejšie, dlhodobé či chronické problémy, tak treba masáž Gua Sha opakovať v týždennej frekvencii až do zlepšenia stavu. Po ustúpení problémov stačí vykonávať udržiavaciu masáž 1x mesačne. Dĺžka ozdravnej procedúry môže byť 30 minút, 60 minút alebo 120 minút, podľa toho, aká rozsiahla oblasť sa rieši.

Gua Sha masáž má aj veľmi dôležitý preventívny účinok, pretože už vieme, že pri nej dochádza na telesnej úrovni k rozprúdeniu krvi a lymfy, čo následne spôsobí detoxikačné procesy. Na energetickej úrovni zasa dochádza k spriechodňovaniu meridiánov, čím sa rozprúdi zablokovaná životná energia a spustia sa tak regeneračné procesy v organizme. Preventívna liečebná kúra zahŕňa 10 aplikácií v priebehu 10 týždňov a odporúča sa robiť preventívne aspoň 1x ročne.

Pozitívne prínosy Gua Sha masáže:

 • ovplyvňuje celé telo, všetky jeho orgány a systémy
 • pri pravidelnej aplikácii vylaďuje celý organizmus a omladzuje ho – z pohľadu TČM „horkosť, chlad, vietor a vlhkosť“, ktoré vstúpili do tela, masážou Gua Sha „odchádzajú von“
 • spomaľuje starnutie celého organizmu
 • zlepšuje metabolické procesy v koži
 • znižuje opuchy
 • je silno detoxikačná – preto je vhodné po skončení terapie absolvovať sprchu alebo pozotierať pokožku teplým vlhkým uterákom
 • uľavuje pri bolestiach stuhnutých svalov, šliach, hlavy, šije
 • pomáha pri bolestiach hlavy zo stúpajúceho jangu pečene – teda pri migrénach alebo po ofúknutí
 • pomáha pri mravenčení končatín
 • má svoje blahodarné účinky aj pri chrípke a prechladnutiach, kedy zmierňuje opuchy slizníc
 • zlepšuje trávenie aj vylučovanie
 • je nápomocná pri rôznych kŕčoch
 • pri osteochondróze – zlepšuje sa krvný obeh v postihnutých oblastiach, zrýchľuje sa tok lymfy, čo pomáha odstrániť opuch a s ním spojené bolesti a uvoľňuje svalové kŕče
 • pôsobením na aktívne body v okolí postihnutého kĺbu pomáha znižovať opuchy okolitých tkanív, obnovuje normálny krvný a lymfatický obeh, uľavuje od bolesti, zlepšuje pohyblivosť kĺbov
 • pri akútnych stavoch – pri virózach, nachladeniach, zápaloch priedušiek – pôsobením na projekčné body pľúc znižuje opuchy sliznice, zlepšuje funkcie dýchacích ciest, zmierňuje dušnosť a kašeľ, skracuje dĺžku a závažnosť ochorení
 • pri akútnych aj chronických bolestivých stavov pohybového aparátu – bolesti svalov, šliach, úponov, kĺbov – aj po úrazoch odstraňuje stagnácie a blokády
 • pri zápale žlčníka uvoľňuje táto masáž kŕče, normalizuje jeho pohyblivosť, odstraňuje bolesti a zmierňuje pocity nevoľnosti
 • aplikovaním masáže Gua Sha na reflexných zónach chrbta a brucha sa zlepšuje krvný obeh a normalizuje lymfatický tok v panve, čo následne odstraňuje krvné blokácie a zrazeniny v tejto oblasti, zbavuje telo zápalov a normalizuje funkčnú aktivitu panvových orgánov, čo vedie aj k vstrebávaniu zrastov, cýst a miómov
 • pôsobením na jednotlivé časti tela zlepšuje aj stav kardio-vaskulárneho systému, čím upravuje krvný tlak, normalizuje srdečný tep a odstraňuje dušnosť v dôsledku srdcového ochorenia
 • pri masáži tváre zlepšuje stav pleti, pretože pomáha odstraňovať toxíny, pigmentové škvrny a akné a tým dochádza k omladzovaniu pokožky
 • masáž Gua Sha má taktiež priaznivý vplyv na nervový systém – zlepšuje spánok, zmierňuje úzkosť, zlepšuje chuť do jedla zhoršenú v dôsledku nervových porúch
 • je výborná pri riešení nerovnovážnych stavov spojených s menštruačným cyklom a obdobím menopauzy

Masáž Gua Sha všeobecne zlepšuje stav organizmu, regeneruje a omladzuje ho, zvyšuje imunitu a odolnosť voči infekciám.

Kedy masáž Gua Sha neaplikujeme, respektíve aplikujeme veľmi jemne a s veľkou opatrnosťou, alebo použijeme iné druhy masáží alebo terapií, napríklad Reflexnú terapiu chodidiel, Reflexnú terapiu lymfatického systémumnohé ďalšie, podľa konkrétnych problémov klienta:

 • pri oslabení nervového systému
 • pri zápalových kožných ochoreniach, kde je narušená celistvosť kože
 • infekčné kožné ochorenia
 • akútne poškodenia kože
 • pri poruchách zrážanlivosti krvi
 • pri nízkom počte krvných doštičiek
 • ak klient užíva lieky na riedenie krvi
 • pri pokročilej ateroskleróze
 • neaplikujeme priamo na kŕčové žily
 • na zlomené alebo zrastajúce kosti
 • veľmi skoro po operáciách
 • pri zníženej funkcii obličiek
 • pri opuchoch v dôsledku cirhózy pečene
 • rozsiahle opuchy tela (tam sa odporúča ručná alebo reflexná lymfodrenáž)
 • vysoký krvný tlak
 • v prvých dňoch silnej menštruácie
 • v tehotenstve

Po terapii je dôležité:

 • oddychovať, pretože po masáži Gua Sha môže prísť pocit veľkej únavy, pretože telo musí spracovať všetky škodliviny, ktoré sa masážou uvoľnili
 • piť veľa čistej vody (ideálne vlažnej) – a nielen po terapii, ale aj počas nasledujúcich dní, pretože detoxikačný proces prebieha aj po masáži a potrebujeme telu pomôcť čistou vodou odplaviť toxíny, ale POZOR, nie je po masáži Gua Sha vhodné pitie kyslých ovocných čajov alebo vody s citrónom, pretože kyslá chuť uzatvára póry, čo by bolo v tejto situácii kontraproduktívne
 • udržiavať telo v teple – teda nevystavovať ho chladu, prievanu, klimatizácii
 • vyvarovať sa kofeínovým nápojom, alkoholu a iným toxínom – aspoň v 1-2 dni po terapii
 • neplánovať si po masáži Gua Sha žiadne ťažké fyzické ani mentálne aktivity – ideálne je skutočne oddychovať
 • stravovať sa veľmi jednoducho, striedmo a čo najprírodnejšie

Ponuku a cenník masáží a terapií nájdete TU

MASÁŽ alebo DARČEKOVÚ POUKÁŽKU si môžete objednať telefonicky
na 0907 518 826 alebo ONLINE – TU

Stiahnite si  Darčeky ZDARMA pre VÁS 
Prečítajte si moje nové články
Sledujte denné inšpirácie na Facebooku – Uzdravujúca sila dotyku
Alebo na Instagrame – Uzdravujúca sila dotyku
Možno sa Vám budú hodiť Moje služby pre VÁS

Ak vás zaujímajú hlbšie a konkrétne súvislosti vášho života, ak sa potrebujete od niečoho odraziť, spoznať svoju energiu, nájsť svoje výzvy, svoju sebarealizáciu, opraviť svoje vzťahy alebo zdravie, ponúkam vám:

 • Telefonickú KONZULTÁCIU podľa Astrológie deviatich planét, NUMEROLÓGIE a PSYCHOSOMATIKY – môžete si objednať TU
 • Komplexný OSOBNÝ, PARTNERSKÝ alebo RODINNÝ ROZBOR podľa Astrológie deviatich planét, NUMEROLÓGIE a PSYCHOSOMATIKY – môžete si objednať TU

Ak to chcete rozlúskať SAMI, pripravila som pre vás eBooky:

 • Spoznaj svoju energiu – ZADARMO si stiahnite TU
 • Ako ZHARMONIZOVAŤ svoje vzťahy podľa A9P – pozrite si TU
 • Spoznajte TAJOMSTVO a SILU Liečebných kódov a UZDRAVTE svoj ŽIVOT – pozrite si TU
 • Vypínač STRESU a BOLESTI – pozrite si TU

S láskou ♥ Jarka

Jarmila Rosinová
Ak si potrebujete oddýchnuť, načerpať nové sily alebo nájsť cestu k sebe, tak ste na správnom mieste. ♥ S radosťou Vám pomôžem a nasmerujem Vás v oblasti sebapoznania a prírodného sebauzdravovania. ♥ Stiahnite si ZDARMA inšpirácie do nového ŽIVOTAO mne si môžete prečítať TUMoje služby pre VÁS nájdete TU ♥ Teším sa na Vás, na Vaše životné príbehy, rada poradím a pomôžem ♥ S láskou ♥ Jarka
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.