Naše zdravie je výrazne ovplyvnené tým, ako účinne dokáže naše telo odstraňovať metabolity a toxíny. Na tento účel má niekoľko orgánov, systémov a žľiaz, pre ktoré je detoxikácia ich hlavnou úlohou. Dôležitými orgánmi na túto činnosť sú hlavne pečeň, pľúca, obličky, črevá, koža a lymfatický systém.
Lymfatický systém tvoria lymfatické cievy a uzliny, lymfa, slezina a žľaza týmus (nazývaná aj detská žľaza). Ďalej k lymfatickému systému patria aj ďalšie lymfatické tkanivá, ako napríklad krčné mandle, slepé črevo a rôzne ďalšie zhluky lymfatických tkanív po celom tele.
V lymfe plávajú aj bunky podporujúce našu imunitu (biele krvinky – lymfocyty) a preto je lymfatický systém neoddeliteľnou súčasťou a podporou imunitného systému a hrá dôležitú úlohu v ochrane pred infekčnými aj nádorovými ochoreniami. Okrem bielych krviniek sa v lymfe nachádzajú aj živiny a enzýmy, ako sú vitamíny, tuky, sacharidy, bielkoviny, železo, meď a vápnik.
Dobrý stav a správne fungovanie LYMFATICKÉHO SYSTÉMU je teda veľmi dôležité pre naše dobré zdravie, pretože zabezpečuje stálosť a rovnováhu vnútorného prostredia nášho organizmu tým, že odvádza z tkanív v medzibunkovom priestore rôzne metabolity, odpadové látky, soli, odumreté bunky, bielkoviny, tuky, toxíny a všetko, čo tam nemá byť. Následne sa to filtruje v lymfatických uzlinách, ktoré zachytávajú a zneškodňujú to, čo sa ukazuje ako infekčné, nebezpečné a ohrozujúce správnu funkciu tela.
Ďalšou dôležitou funkciou lymfatického systému je, že transportuje niektoré zásobné látky. To sa deje hlavne v lymfatickom systéme v bruchu, okolo čriev, pretože niektoré látky, predovšetkým tukové kvapôčky a mastné kyseliny majú veľkú molekulu, a nedokážu sa vstrebať črevnou sliznicou, tak sa to deje cez lymfatický systém. No a taktiež lymfatický systém aktivuje imunitnú odpoveď vďaka reakcii brzlíku a sleziny.
Je obrovská škoda, že len veľmi málo ľudí vie o skvelých a pozitívnych účinkoch Ručnej lymfatickej masáže alebo Reflexnej masáže lymfatického systému pre naše dobré zdravie. Pravidelným absolvovaním by u mnohých ľudí došlo k výraznému zlepšeniu ich zdravotného stavu a pri preventívnom absolvovaní by sa mnohí ľudia vyvarovali rôznym zdravotným problémom.
Je to masážna technika orientovaná na priamu podporu funkcie lymfatického systému. Vykonáva sa špeciálnymi jemnými hmatmi po CELOM tele, ideálne s malým množstvom oleja, aby sa ruka dobre a plynulo kĺzala. Prítlak je minimálny a masáž je veľmi jemná a veľmi pomalá. Pracuje sa iba s kožou a podkožím, nie so svalmi.
Je to veľmi jemná harmonizačná terapia (podobne ako Reflexná terapia chodidiel), ktorej zámerom je energetické nabudenie lymfatického systému a podpora telu vlastných ozdravných procesov. Touto terapiou telo upokojíme, zharmonizujeme, naladíme a podporíme v jeho prirodzených sebaregeneračných procesoch. Vykonáva sa na chodidlách alebo na rukách.
Ručná lymfodrenážna masáž sa vykonáva priamo na tele ošetrovaného. Celá procedúra trvá 120 minút. Terapeut alebo masér najskôr uvoľňuje lymfatické uzliny a lymfatické cesty, a následne manuálne drenážuje (posúva) jemnými ťahmi na koži lymfu do lymfatických uzlín v stanovenom postupe. Táto masáž napomáha k lepšiemu prietoku lymfy a rýchlejšiemu odvodu toxínov a metabolitov. Ak je odborne urobená, je veľmi nápomocná pri opuchoch a rôznych ďalších problémoch, ktoré vznikajú pri nie dobrej funkcii lymfatického systému.
Reflexná terapia lymfatického systému sa robí úplne inak. Vykonáva sa na reflexných zónach chodidiel (alebo rúk), na ktorých stimulujeme reflexné body a plôšky. Tým podporujeme telo k tomu, aby si samo urobilo to, čo potrebuje, ale s ohľadom na momentálne energetické sily ošetrovaného. To znamená, že telo si počas (alebo po terapii/resp. po opakovaných terapiách) postupne samo uvoľní lymfatické cesty a odvedie lymfu do lymfatických uzlín podľa aktuálnych energetických síl klienta. Terapia trvá 60 minút.
Pri Ručnej lymfodrenážnej masáži posúvame lymfu priamo z tkanív do lymfatických ciev a uzlín, ktorá je následne posúvaná do krvného žilného riečiska a telo musí, či chce alebo nechce, túto nálož toxínov a metabolitov v lymfe spracovať. Ak to terapeut neurobí správne, alebo ak ošetrovaný klient nemá z nejakého dôvodu na toto spracovanie energiu – napríklad je prepracovaný, unavený, vyčerpaný alebo veľmi zatoxikovaný z dôvodu nesprávnej životosprávy, dlhodobého užívania liekov alebo hormonálnej antikoncepcie, môže mu byť prechodne nepríjemne alebo ťažko.
Pri ošetrení lymfatického systému reflexne cez chodidlá (alebo ruky) toto odpadá, pretože touto terapiou telo iba stimulujeme a ono pracuje podľa energie, ktorú má ošetrovaný momentálne k dispozícii. Pracujeme teda s regeneračnými procesmi telu vlastnými.
Lymfatický systém, samozrejme v jednoduchosti povedané, je sústava lymfatických ciev, uzlín a orgánov, ktoré k nemu patria. Lymfatické cievy majú podobnú stavbu ako krvné cievy a hlavný rozdiel je v tom, že lymfatický systém nemá uzavretý okruh, ako je to u krvného systému, a nemá ani svoju pumpu, ktorou je u krvného systému srdce.
Kapiláry lymfatického systému sa začínajú tvoriť v našich tkanivách od najmenších mikroskopických, až po veľké lymfovody. Najväčšou lymfatickou cievou je hrudný lymfovod v oblasti hrudníka a všetky lymfatické cievy ústia priamo do krvného riečiska žíl pod kľúčnymi kosťami.
Pri normálnej činnosti pretekajú lymfatickým systémom približne štyri litre tekutiny, ktorú nazývame lymfa. Lymfa vzniká z krvi, ktorá sa vylieva z kapilár v medzibunkových priestoroch, v ktorých sa deje veľa činností – odovzdávajú sa živiny a kyslík, bunky do tohto priestoru vylučujú metabolity a všeličo iné.
Krvné kapiláry väčšinu tejto medzibunkovej tekutiny znova naberajú do krvi a z toho, čo tam zostane, sa vytvára lymfa. Lymfa následne „omýva“ bunky, a všetko, čo sa v medzibunkovom priestore nahromadilo a čo krv nezobrala späť (rôzne metabolity, toxíny, rozpadnuté bunky, zneškodnené mikroorganizmy a podobne), na seba naberá a lymfatickými cievami odvádza preč, aby tieto medzibunkové priestory zostali čisté.
Po svojej ceste lymfa prechádza cez rôzne lymfatické uzliny. Lymfatickú uzlinu si môžeme predstaviť ako mechanický filter (husté sitko), cez ktorý musí lymfa prejsť. Zároveň sú tieto uzliny aj biologickým filtrom, pretože v lymfatických uzlinách lymfa spolupracuje s bielymi krvinkami pre ochranu organizmu pred infekciami, rakovinotvornými bunkami, vírusmi či baktériami.
Do lymfatického systému okrem lymfatických ciev a uzlín patria aj niektoré orgány, ktoré s jeho funkciou veľmi úzko súvisia. Je to brzlík a slezina.
Brzlík sa nachádza za hrudnou kosťou a je to hormonálna žľaza, nazývaná aj detská žľaza, v ktorej sa v detstve biele krvinky „školia“, aby vedeli rozpoznať, čo je telu vlastné a čo nie. V dospelosti plní rôzne hormonálne funkcie a má veľký vplyv na hormonálny systém.
Ďalším orgánom je slezina, v ktorej dochádza k vychytávaniu starých poškodených krviniek, hlavne červených ale aj bielych. Taktiež je v slezine veľká zásoba krvných doštičiek a keď dôjde k nejakému krvácaniu v tele alebo na tele, tak sa tieto rýchle vyplavia zo sleziny do krvi a sú urýchlene krvou dopravené na poškodené miesto, kde pomáhajú krvácanie zastaviť. No a taktiež sú v slezine uschované nové biele krvinky, ktoré čakajú na svoju príležitosť a keď treba, taktiež sa urýchlene vyplavia do krvi. Slezina je veľmi citlivý orgán a stačí, že vás poštípe komár a už hneď reaguje.
Prvotné prejavy nedostatočnej funkcie lymfatického systému:
Pri akomkoľvek probléme je potrebné uvažovať o tom, že by bolo dobré lymfatický systém podporiť, pretože akonáhle sa v tele niečo začne diať, alebo dlhodobo deje, lymfatický systém je tým veľmi zaťažovaný.
Zo psychosomatického hľadiska je lymfa ukazovateľ našich emócií. Keď sa lymfa zadržuje, ukazuje na to, že zadržiavame svoje emócie a v súvislosti s lymfatickým systémom je to hlavne ľútosť. Je nám niečo ľúto, ale nevieme (alebo nechceme) to dať zo svojho života von, nechceme sa toho zbaviť. Dookola sa v tom „pitváme“, lipneme na zbytočnostiach, na všelijakých starých krivdách a emočných bolestiach, dookola si to prehrávame v hlave, ľutujeme sa, nedokážeme odpustiť, pestujeme v sebe zlobu. Tak, ako lymfatický systém zbavuje naše telo odpadu, tak aj my potrebujeme zo svojej hlavy „vyhodiť odpad“ a už ho tam nesypať…
Problémy s lymfatickým systémom sú vlastne upozornením, že sa máme naučiť PRIJÍMAŤ všetky životné okolnosti a problémy ako výzvu na zmenu seba samého, že máme prevziať ZODPOVEDNOSŤ za svoj život do svojich rúk, prestať hrať úlohu OBETE, stať sa TVORCOM svojho života a začať sa sústrediť na najzákladnejšie životné skutočnosti, ktorými sú LÁSKA a RADOSŤ zo života.
…masáž lymfatického systému, či už ručná alebo reflexná, využíva najnovšie poznatky o lymfatickom systéme a jeho dôležitosti pre zdravie organizmu. Napomáha uvoľniť zablokované lymfatické cievy a zlepšuje prúdenie toku lymfy, uľahčuje odtok toxínov z telesných tkanív cez centrálne lymfatické uzliny a vylučovacie orgány von z tela.
Pri pravidelnej aplikácii podporuje detoxikačné a imunitné schopnosti organizmu, napomáha rýchlejšiemu vstrebávaniu opuchov, krvných výronov, pomáha znižovať bolesť svalov, zmierňuje bolestivé napätie v končatinách, zlepšuje prekrvenie a celkovú činnosť tkanív a svalov, podporuje správnu činnosť hlboko uložených orgánov, čo sa postupne ukáže na výrazne zlepšenom zdravotnom stave.
Ak máte vážne zdravotné problémy a chcete absolvovať Ručnú lymfodrenážnu masáž, veľmi vám odporúčam poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom.
Ak Vám Ručnú lymfodrenážnu masáž odporučí, prvýkrát je vždy nutné vykonať najskôr čiastočnú lymfodrenáž hornej časti tela (60 min) a pokiaľ Vaše telo nezareaguje negatívnym spôsobom (triaška, nevoľnosť, bolesti hlavy, nespavosť, nervozita, nechutenstvo a pod.), je možné pokračovať najskôr za 48 hodín s lymfatickou masážou celého tela (120 min) podľa potrieb a požiadaviek klienta.
Po ručnej lymfodrenážnej masáži je nutné pre dosiahnutie optimálneho výsledku stráviť aspoň deň v pokoji, piť dostatok čistej vody a vyhýbať sa stresu.
Toto upozornenie sa netýka zdravého človeka, ktorý sa rozhodne absolvovať Ručnú lymfodrenážnu masáž z preventívnych dôvodov. V takomto prípade sa môže vykonať hneď celotelová 120 minútová procedúra. Netýka sa to ani Reflexnej terapie lymfatického systému, pretože pri nej si telo samo riadi svoje procesy.
Stiahnite si ZDARMA inšpirácie pre ŽIVOT
Prečítajte si moje nové články
Sledujte denné inšpirácie na Facebooku – Uzdravujúca sila dotyku
Alebo na Instagrame – Uzdravujúca sila dotyku
Možno sa Vám budú hodiť Moje služby pre VÁS